سبد خرید خالی است

خدمات و فعالیتهای موسسه سیتی وان

خذمات

بنیان عمده سیتی وان بر اساس روش تحلیل نقاط قوت و ضعف، فرصتها و تهدیدهای گردشگری با علایق ویژه SWOT Analysis (Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) استوار است كه از این رهگذر به ارایه راه کار برای رفع مشکلات و چالش های موجود در حوزه توریسم براساس هسته خاص و منحصربفرد SITI 1 شامل سازمان ها، نهادها، موسسات (اماکن اقامتی، آژانس های مسافرتی، حمل و نقل هوایی، زمینی و دریائی، رستوران ها، و مراكز تفریحی، سیاحتی) می پردازد.
آنچه اسباب مهمترین وجه تفاوت SITI 1 با سایر فراهم کنندگان راه کار برای حوزه گردشگری را فراهم می آورد آن است كه در این موسسه برخلاف آنچه رایج و متداول است ارائه راهكار نه بر مکان گردشگری در معنای عام آن بلكه براساس گردشگر انجام می پذیرد.
در موسسه سیتی وان براساس الگوی تحلیل وضعیت روح و روان گردشگر به ازای هر گردشگر یک نمونه از چارچوب SITI 1 ایجاد می شود. این موضوع باعث می گردد تا ساختار گردشگری نیز براساس چارچوب SITI 1 ایجاد شده، تدوین گشته و در طول گردشگری بیشترین میزان تعالی روح و روان بدست آید. در این موسسه، خدماتی نظیر مشاوره، تدوین استاندارد، راه حل های خاص منظوره، انجام پژوهش علمی، تحقیقاتی، اقتصادی و ارایه راه کارهای منطبق بر SITI 1 به عنوان اصلی ترین خدمات راه کارهای نوین عرضه می شوند.

خدمات

در سال 2016 پنج موضوع اصلی برای تحقیق و توسعه به شرح ذیل معرفی شده اند:

 • نحوه تدوین استانداردهای یكپارچه گردشگری حلال در جهان اسلام و در سطح جهان
 • بهینه سازی استانداردهای گردشگری حلال برای ارائه دهندگان خدمات گردشگری
 • راهكارهای اجرائی استانداردهای گردشگری حلال برای مواد غذائی و نوشیدنی
 • چگونگی بكارگیری استانداردهای گردشگری حلال در بیمارستانها
 • راهكارهای پاسخگوئی به علائق ویژه گردشگران
خدمات

درجه بندی، اعتبارسنجی و ارزشیابی

در این بخش، كلیه مراكز خدمات گردشگری با محوریت گردشگری با علائق ویژه و گردشگری حلال و ارزیابی دقیق علمی و كارشناسی با شاخص های زیر مورد بررسی قرار گرفته و در صورت دارا بودن تمامی شرایط و پیش نیازها موفق به دریافت گواهینامه اعتبارسنجی موسسه سیتی وان (SITI 1 RAV) خواهند شد.

 • استفاده از نمادها و عناصر گردشگری با علائق ویژه با تمركز بر تقویت توان بومی و محلی
 • اختصاص بخشی از امكانات و خدمات برای استفاده مسلمانان
 • نیروی انسانی آموزش دیده و آشنا به موضوعات گردشگری حلال
 • معروفیت و سابقه مثبت در ارائه خدمات استاندارد جهت كسب رضایت مشتریان
 • تاثیر برنامه ها و ابتكارات هر مجموعه در تعالی روح و روان گردشگران.
services

این موسسه در جهت رفاه هرچه بیشتر گردشگران و همگانی كردن سفر برای عموم با مراكز مختلف ارائه دهنده خدمات گردشگری اعم از حمل و نقل، هتلداری، رستوران و پذیرائی، فروشگاهها و مراكز خرید قرارداد منعقد كرده است. متقاضیان عضویت در موسسه سیتی وان، قادر خواهند بود با خریداری كارت جهانی سیتی وان از تخفیف های ویژه و اولویت در استفاده از خدمات گردشگری در مراكز طرف قرارداد با موسسه بهره مند شوند.
اعضای سیتی وان در این بخش به دو دوسته تقسیم می شوند:

 • ارائه دهندگان خدمات سفر و گردشگری از قبیل هتلها، رستورانها، ایرلاینها، آژانسها و دفاتر خدمات مسافرتی، فروشگاههای صنایع دستی و غیره
 • دریافت کنندگان خدمات سفر و گردشگریکلیه افراد در داخل و خارج کشور
جهت عضویت در موسسه بین المللی سیتی وان لطفا به وبسایت www.siti1.ir مراجعه فرمائید
services

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین الزامات و ویژگیهای پایه برای گردشگری حلال، منطبق بر آموزه های شریعت مقدس اسلام و الگوهای کارکردی و فعالیتی آن در هر مرحله از روند گردشگری بر طبق تعاریف و کلیات مطرح شده در این استاندارد می باشد به نحوی که فرآیند و فعالیت استاندارد منطبق با احکـام و قوانیـن اسـلام، منطبق با الـزامات مذهب مبین فقـه جعـفری (علیه السلام) و نظریات فقهی علمای جهان اسلام، بویژه مرجع عالیقدر مسلمین جهان حضرت آیت ا... العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی (مد ظله-العالی) مبدع استاندارد جهانی گردشگری حلال باشد.

گفتنی است نسخه استاندارد گردشگری حلال تدوین شده در این موسسه با کد ملی شماره 19933 مرجع در دی ماه سال 1394 به تصویب سازمان ملی استاندارد جمهوری اسلامی ایران رسیده است.

services

موسسه بین المللی سیتی وان یکی از معتبرترین و بزرگترین مراکز فعال در حوزه پژوهش در گردشگری با علایق ویژه و موضوعات مرتبط و مورد علاقه و توجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. هدف اصلی این موسسه گسترش فرهنگ و ترویج جنبه های انسانی گردشگری با تمرکز بر تعالی روح و روان، حمایت از جوامع محلی و در نهایت توسعه گردشگری حلال در بالاترین درجه می باشد.

این جوایز بصورت دوسالانه در یک مراسم باشکوه در مادرید اسپانیا بعنوان یکی از جاذبه های پیشتاز جهان و مقر سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) اهدا می گردد. اولین مراسم اهدای جوایز برای تاریخ 8 سپتامبر 2017 برنامه ریزی شده است.

services

این دوره ها با درنظر گرفتن نیازها و چالشهای صنعت گردشگری در سطح ملی و بین المللی و بروز رسانی دانش مدیران ارشد مراكز خدمات گردشگری و مسئولین گردشگری دولتی با همكاری دانشگاههای معتبر جهانی و اعضای شبكه دانش UNWTO توسط اساتید برجسته رشته های گردشگری جهان در بخشهای زیر اجرا خواهد شد:

 • مدیران دولتی بخش گردشگری در زمینه
 • مدیران بخش خصوصی از جمله هتلها، دفاتر خدمات مسافرتی، ایرلاین ها

درباره سیتی وان

موسسه بین المللی تحقیق و توسعه گردشگری با علایق ویژه (سیتی وان) برپایه دو دهه مطالعه و پژوهش در خصوص چالشها و نیازهای صنعت گردشگری و بعنوان یك مجموعه ارائه دهنده راه حل های علمی برای پاسخگوئی به موضوعات پیش روی بخش جهانگردی در سطوح محلی، ملی و بین المللی در سال 2015تاسیس گردید.اعضای موسسه سیتی وان كه تعالی روح و روان را هدف عمده خود قرار داده اند یك تیم حرفه ای و متخصص بین المللی در حوزه های مختلف گردشگری اعم از هتلداری، تورگردانی، خطوط حمل و نقل، رستوران و پذیرائی، صنایع دستی، موادغذائی،آموزشی وآكادمیك، خدمات گردشگری سلامت و گردشگری حلال و تشخیص حلیت محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی از طریق مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران و آزمایشگاه های همکار را شامل می شوند و همچنین ضمن ایجاد بستری مناسب برای استقلال،درستکاری و بی طرفی بازرسان به منظور اجرای ارزیابی ها و قضاوت های دقیق براساس استانداردهای ملی که موسسه تحقیق و توسعه گردشگری ...

برگزاری دوره های آموزشی كوتاه مدت تخصصی مرتبط با امر گردشگری

بورسیه تحصیلی
بورسیه تحصیلی
موسسه بین المللی تحقیق و توسعه گردشگری با علایق ویژه هرساله به تعداد سی نفر از دانشجویان و پژوهشگران عرصه گردشگری با علایق ویژه و گردشگری حلال، بورسیه یکساله جهت شرکت در دوره های تخصصی و پژوهش اعطا می نماید.
فرصتهای مطالعاتی
فرصتهای مطالعاتی
موسسه بین المللی تحقیق و توسعه گردشگری با علایق ویژه هرساله فرصتهای مطالعاتی برای 20 نفر از نخبگان و دانشمندان فعال در زمینه گردشگری بر اساس قوانین و مقررات شورای عالی موسسه ارائه می دهد. هزینه این فرصت مطالعاتی سه ماهه محققان بر عهده موسسه می باشد.

فرصتهای مطالعاتی
فرصتهای مطالعاتی
موسسه بین المللی تحقیق و توسعه گردشگری با علایق ویژه هرساله فرصتهای مطالعاتی برای 20 نفر از نخبگان و دانشمندان فعال در زمینه گردشگری بر اساس قوانین و مقررات شورای عالی موسسه ارائه می دهد. هزینه این فرصت مطالعاتی سه ماهه محققان بر عهده موسسه می باشد.
آموزش
آموزش
اين دوره ها با درنظر گرفتن نيازها و چالشهاي صنعت گردشگري در سطح ملي و بين المللي و بروز رساني دانش مديران ارشد مراكز خدمات گردشگري و مسئولين گردشگري دولتي با همكاري دانشگاههاي معتبر جهاني و اعضاي شبكه دانش UNWTO توسط اساتيد برجسته رشته هاي گردشگري جهان اجرا خواهد شد.
آموزش
آموزش
اين دوره ها با درنظر گرفتن نيازها و چالشهاي صنعت گردشگري در سطح ملي و بين المللي و بروز رساني دانش مديران ارشد مراكز خدمات گردشگري و مسئولين گردشگري دولتي با همكاري دانشگاههاي معتبر جهاني و اعضاي شبكه دانش UNWTO توسط اساتيد برجسته رشته هاي گردشگري جهان اجرا خواهد شد.

جوایز بین المللی سیتی وان برای گردشگری حلال و گردشگری علایق ویژه

موسسه بین المللی سیتی وان یکی از معتبرترین و بزرگترین مراکز فعال در حوزه پژوهش در گردشگری با علایق ویژه و موضوعات مرتبط و مورد علاقه و توجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. هدف اصلی این موسسه گسترش فرهنگ و ترویج جنبه های انسانی گردشگری با تمرکز بر تعالی روح و روان، حمایت از جوامع محلی و در نهایت توسعه گردشگری حلال در بالاترین درجه می باشد.
یکی از مهمترین اهداف موسسه، شناسائی مدیران و کارآفرینان برجسته و اعطای جایزه برترین به آنان در چهار حوزه اصلی زیر است:

 • . مدیران ارشد، کارآمد و حرفه ای که فعالیتها و آثار آنان الهام بخش دیگران است
 • . پژوهشگران پیشتاز که موضوعات و فعالیتهای جدید آنان در راستای اهداف سیتی وان باشد
 • . کارآفرینان برتر در حوزه گردشگری با علایق ویژه، و
 • . پروژه های ابتکاری در بخش گردشگری حلال که باعث معرفی و اعتلای گردشگری حلال باشد
اطلاعات بیشتر

برخی از مقالات سیتی وان

 • چکیده هایی از ارزیابی تاثیر گردشگری حلال بر حوزه های گردشگری ایران

  چکیده هایی از ارزیابی تاثیر گردشگری حلال بر حوزه های گردشگری ایران

  امروزه توسعه انواع گردشگری از مهم ترین موضوعات تحقیق در گستره علم جغرافیای انسانی است؛ زیرا صنعت گردشگری از یك سو تنوع  گسترده ای دارد و از سویی دیگر می تواند آثار مثبت عمیقی را در ابعاد مادی و معنوی زندگی انسان و فضاهای جغرافیایی داشته باشد. در كنار ساختارهای مدیریتی و پیش نیازهای كالبدی و ماديِ لازم برای توسعه گردشگری، یكی از مهم ترین عواملی كه می تواند آثار مثبت و منفی را بر توسعه گردشگری در یك كشور بگذارد، الگوی ناظر بر نظام گردشگری آن كشور است. گردشگری حلال؛ الگویی رفتاری- عملكردی می باشد كه ارزیابی تاثیرات آن بر انواع گردشگری كشور ایران، هدف تحقیق حاضر می باشد. ماهیت تحقیق بنیادی بوده و از نوع توصیفی- تحلیلی می باشد. روش گردآوری داده ها؛ پیمایشی با استفاده از ابزار پرسشنامه خبره می باشد.. یافته های پژوهش گویا است كه الگوی گردشگری حلال می تواند بر توسعه، كارایی و اثربخشی هر یك انواع گردشگری كشور تاثیرات متفاوتی بگذارد، بگونه ای كه برای برخی از انواع گردشگری به عنوان محرك و مشوق توسعه و برای برخی دیگر به عنوان مانع عمل می كند. نتایج تحقیق نشان می دهد كه الگوی حلال می تواند منجر به توسعه برخی از انواع گردشگری مانند گردشگری مذهبی، فرهنگی، تاریخی، پزشكی و اكوتوریسم و ... شود.
 • پتانسیل گردشگری حلال در آسیا و منطقه

  پتانسیل گردشگری حلال در آسیا و منطقه

  یکی از مشکلات موجود برای مسلمانان در صنعت توریسم همواره این بوده است که به رغم اینکه دین اسلام افراد را ترغیب به سفر و دیدن عالم می کند، اما ساختار فرهنگی بسیاری از کشورها به گونه ای است که قوانینی بسیار متفاوت از قوانین موجود در دین اسلام و موارد منع شده در آن دارند و اساسا قصد سفر در دیدگاه اسلام در جنبه هایی متفاوت است. با داشتن چنین اهداف و انگیزه هایی مسلمانان در بسیاری از سفرها با محدودیت هایی مواجه هستند. سازمان جهانی جهانگردی گردشگری حلال یا "Halal tourism" را محصول جدیدی از صنعت گردشگری دانسته که برنامه های تفریحی و گردشگری ویژه ای را برای مسلمانان تدارک می بیند. به این معنا که مسلمانان از هر کشوری که باشند مایلند در برنامه های تفریحی و سفرهای خود به آداب شرعی عمل کنند. به عنوان مثال از غذای حلال رستورانها استفاده کرده و یا در هتل هایی که مشروبات الکلی سرو نمی کنند اقامت کنند. همچنین برای زنان و مردان استخرهای شنای جداگانه در نظر گرفته شود و در طول سفر اوقات شرعی اعلام و برای آن برنامه ریزی شود. ضمن آنکه بیشتر این گردشگران مسلمان مایلند در برنامه سفر خود بازدید از اماکن مذهبی نیز وجود داشته باشد. منطقه آسیا پتانسیل زیادی برای گردشگری حلال دارد و هتل های بین المللی زیادی در کشورهای این منطقه دایر شده است که شئون اسلامی مانند ذبح شرعی، ارائه غذاهای حلال و جدایی قسمت های ورزشی و رفاهی مخصوص بانوان و آقایان رعایت می شود و نمای مناسب با ادیان مختلف در طبقات اینگونه هتل ها بنا شده است.کشورهایی مانند مالزی و ترکیه که در ورود انواع گردشگر به خصوص گردشگران مذهبی یا مسلمان پیشرو هستند، ترتیبی اتخاذ کرده اند تا با جذب گردشگران مسلمان، این بخش از صنعت گردشگری کشور خود یعنی گردشگری حلال را نیز رونق دهند به همین دلیل در کنار انواع فرصتهایی که برای جذب توریسم داخلی تدارک دیده اند امکاناتی را نیز برای استفاده گردشگران مسلمان فراهم کرده اند. به عنوان مثال در پروازهای هوایی صنعت گردشگری حلال از سرو الکل و گوشت خوک و امثال آن برای این دسته از گردشگران مسلمانان اجتناب می شود و در بسیاری از هتلهای بین المللی با آموزشهای انجام شده در خصوص ذبح شرعی غذای حلال ارائه می کنند. همچنین در این هتلها مردان و زنان میتوانند در بخش بانوان و آقایان اقامت کنند و یا به استخرهای جداگانه بروند. حتی یک شرکت سنگاپوری در راستای توسعه "گردشگری حلال" اقدام به ارائه گواهینامه ویژه سرو غذای حلال و ارائه امکانات اقامتی ویژه مسلمان به رستورانها و هتل های این کشور کرده است. هم اکنون نیز شمار ورود گردشگران مذهبی به ایران رقم مناسبی دارد؛ ۳۰ درصد گردشگران ورودی به ایران را گردشگران مذهبی تشکیل می دهند. اما از آنجایی که همه چیز در ایران طبق اصول حلال رعایت می شود،به گفته برخی از کارشناسان این حوزه،برنامه ریزی برای اجرای این ایده معنی ندارد.آنها معتقدند وقتی گردشگران وارد هر کشوری می شوند به فرهنگ آن کشور احترام می گذارند بنابراین گردشگران خارجی هم با فرهنگ ما همقدم می شوند و همانطور که ما در رستورانهایمان از گوشت حرام استفاده نمی کنیم آنها نیز همین کار را می کنند. همه چیز در ایران طبق اصول حلال رعایت می شود و ما یکی از معدود کشورهای مسلمانی هستیم که به طور رسمی رفتارها و سرو غذاهای غیرمتعارف نداریم پس طرح گردشگری حلال در ایران کارآمد نیست. از دید این کارشناسان رونق گردشگری حلال در ایران می تواند به این معنا باشد که در این حوزه باید اطلاع رسانی شود؛یعنی در بازارهایی که برند گردشگری حلال برای گردشگران آنها مهم است تبلیغات وسیعی درباره رعایت اصول حلال در ایران انجام شود تا بدین ترتیب برای جذب گردشگران مسلمان جهان از دیگر رقبا سبقت بگیرد.
 • گردشگری حلال

  گردشگری حلال

  ﮔﺮدﺷﮕﺮي و ﺻﻨﺎﯾﻊ واﺑﺴﺘﻪ آن در دﻫﻪﻫﺎي ﮔﺬﺷﺘﻪ و ﺑﻪ وﯾﮋه در ﺑﯿﺴﺖ ﺳﺎل اﺧﯿﺮ در ﮔﺴﺘﺮه اي ﺑﻪ وﺳﻌﺖ ﺗﻤﺎم دﻧﯿﺎ ﺑﺎ ﺷﺘﺎﺑﯽ ﻓﺰاﯾﻨﺪه ﮔﺎم در ﻣﺴﯿﺮ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻧﻬﺎده و روﻧﺪ رو ﺑﻪ رﺷﺪي را ﺑﻪ ﺧﻮد دﯾﺪه اﺳﺖ .ﺗﻤﺎﻣﯽ آﻣﺎرﻫﺎي ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺸﺎن از آن دارد ﮐﻪ در ﺳﺎﻟﯿﺎن اﺧﯿﺮ ﺷﻤﺎر ﮔﺮدﺷﮕﺮان و ﺟﻬﺎﻧﮕﺮدان رو ﺑﻪ اﻓﺰاﯾﺶ ﺑﻮده و از اﯾﻦ رﻫﮕﺬر ﻣﻨﺎﻃﻖ ﮐﻤﺘﺮﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه و ﺣﺘﯽ ﻧﺎﺷﻨﺎﺧﺘﻪﺗﺮ دﻧﯿﺎ ﺗﻮاﻧﺴﺘﻪاﻧﺪ ﻋﻄﻒ ﺗﻮﺟﻪ ﻣﺴﺎﻓﺮان ﺑﯿﺸﺘﺮي را ﺑﻪ ﺧﻮد ﺟﻠﺐ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ .ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي در روزﮔﺎران اﺧﯿﺮ ﭼﻨﺎن ﭼﺸﻢﻧﻮاز ﺑﻮده ﮐﻪ ﺣﺘﯽ در ﺑﺮﻫﻪﻫﺎي روﺑﺮو ﺷﺪن اﻗﺘﺼﺎد ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺑﺎ ﺑﺤﺮانﻫﺎ و ﺷﻮكﻫﺎي ﺑﺰرگ ﻧﯿﺰ ﻫﯿﭽﮕﺎه دﭼﺎر رﮐﻮد و ﮔﺮﻓﺘﺎر ﮐﺎﺳﺘﯽ ﺳﺮﻋﺖ رﺷﺪ ﻧﺸﺪه اﺳﺖ . در ﺑﯿﺎن ﭼﮕﻮﻧﮕﯽ و ﭼﺮاﯾﯽ رﺧﻨﻤﻮﻧﯽ روﻧﻖ و ﮔﺴﺘﺮش روزاﻓﺰون ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺑﻪ ﺑﺮﻫﺎنﻫﺎ و دﻻﯾﻞ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ ﻫﻤﭽﻮن رﺷﺪ ﺷﺎﺧﺺﻫﺎي رﻓﺎﻫﯽ و درآﻣﺪي، آﺳﺎن ﺷﺪن ﺳﻔﺮ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻓﺮاوان ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ، ﮔﺴﺘﺮش ﺑﺴﯿﺎر ارﺗﺒﺎﻃﺎت و رﺷﺪ ﺗﻘﺮﯾﺒﯽ آﮔﺎﻫﯽ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن دﻧﯿﺎ ﺑﺎ ﻋﻨﺎﯾﺖ ﻧﻤﻮ اﻓﺰون ﻋﻼﻗﻪ ﺑﻪ ،... ﺑﻪ ﻇﻬﻮر ﭘﺪﯾﺪهﻫﺎي ﻧﻮﯾﻨﯽ ﺑﻪﺳﺎن اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ، ﻣﺎﻫﻮاره، ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮاه، ﺷﺒﮑﻪﻫﺎي اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ و رﻫﺎﯾﯽ ﺣﺘﯽ ﭼﻨﺪروزه از درﻫﻢﺗﻨﯿﺪﮔﯽ و ﭘﯿﭽﯿﺪﮔﯽﻫﺎي زﻧﺪﮔﯽ ﻣﺎﺷﯿﻨﯽ روزﮔﺎر ﻣﺪرن، رﺷﺪ ﺑﯿﺶ از ﭘﯿﺶ ﮔﺮاﯾﺶ ﺑﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺑﺎ ﻋﻼﯾﻖ وﯾﮋه و ....ﻣﯽﺗﻮان اﺷﺎره داﺷﺖ. ﻻزم ﺑﻪ ذﮐﺮ اﺳﺖ ﺑﺨﺶ ﺑﺰرﮔﯽ از ﻣﻨﺎﻃﻖ و ﺑﺎزارﻫﺎي ﻫﺪف ﮔﺮدﺷﮕﺮي در ﺳﺮزﻣﯿﻦﻫﺎﯾﯽ واﻗﻊ ﺷﺪه ﮐﻪ ﺑﻪ ﻧﺎم دﻧﯿﺎي اﺳﻼم ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮد، از دﯾﮕﺮ ﺳﻮي ﺷﻤﺎر ﻓﺮاواﻧﯽ از ﮔﺮدﺷﮕﺮان را ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﻗﺮﯾﺐ ﯾﮏ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ﭘﺎﻧﺼﺪ ﻣﯿﻠﯿﻮن ﻧﻔﺮي ﺧﻮد ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽدﻫﻨﺪ و ﺑﺮآﯾﻨﺪ اﯾﻦ دو ﻋﺎﻣﻞ ﻋﻄﻒ ﺗﻮﺟﻪ ﻓﻌﺎﻻن ﻋﺮﺻﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي را ﺑﻪ ﺳﺮزﻣﯿﻦﻫﺎي اﺳﻼﻣﯽ و ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن ﻣﻮﺟﺐ ﺷﺪه اﺳﺖ، ﭼﻪ آﻧﺎن ﮐﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻋﻠﻤﯽ و آﮐﺎدﻣﯿﮏ و ﺑﺎ ﭘﺸﺘﻮاﻧﻪ اﻧﺠﺎم ﭘﮋوﻫﺶﻫﺎي ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن داﻧﺸﮕﺎﻫﯽ در راﺳﺘﺎي ﮔﺴﺘﺮدﮔﯽ ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﮔﺎم ... ﻣﺮاﮐﺰ اﻗﺎﻣﺘﯽ و ، ﺑﺮﻣﯽدارﻧﺪ و ﭼﻪ آﻧﺎن ﮐﻪ ﺑﺎ اراﺋﻪ ﺧﺪﻣﺎت ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎﯾﯽ ﭼﻮن ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ، ﺗﻐﺬﯾﻪ ﺑﻪ ﻣﻼﺣﻈﺎت اﻗﺘﺼﺎدي و درآﻣﺪﻫﺎي ﺣﺎﺻﻞ از ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﻣﯽاﻧﺪﯾﺸﻨﺪ. ﺑﺎ وﺟﻮد اﯾﻦ، ﮔﻔﺘﻨﯽ اﺳﺖ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺷﺮاﯾﻂ ﺟﻬﺎﻧﯽ، در ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﻣﻮاردي ﻋﺪﯾﺪه را ﻣﯽﺗﻮان ﯾﺎﻓﺖ ﮐﻪ ﭼﻨﺪان ﺑﺎ آﻣﻮزهﻫﺎي اﺳﻼﻣﯽ ﺳﺎزﮔﺎر ﻧﯿﺴﺖ و ﺑﺎﻟﻄﺒﻊ اﺳﺒﺎب ﻓﺮاﻫﻢ آﻣﺪن ﻣﺤﺪودﯾﺖﻫﺎي ﻋﺪﯾﺪه و ﺣﺘﯽ ﮐﺎﻫﺶ اﺷﺘﯿﺎق و رﻏﺒﺖ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن ﺑﻪ اﻣﺮ ﮔﺮدﺷﮕﺮي را ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ .ﺑﻪ دﯾﮕﺮ ﺳﺨﻦ، ﻋﺪم ﻫﻤﺴﻮﯾﯽ و ﺗﻄﺎﺑﻖ ﺧﺪﻣﺎت اراﺋﻪ ﺷﺪه در ﺻﻨﻌﺖ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺑﺎ ﻣﻮازﯾﻦ اﺳﻼﻣﯽ ﮐﻪ از ﺟﻤﻠﻪ آنﻫﺎ ﻣﺴﺎﺋﻠﯽ ﭼﻮن ﻋﺪم رﻋﺎﯾﺖ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺷﺮﻋﯽ در ﭼﻨﺪ و ﭼﻮن رواﺑﻂ و اﺧﺘﻼط زﻧﺎن و ﻣﺮدان ﮔﺮدﺷﮕﺮ در ﺑﯿﺸﺘﺮ ﮐﺸﻮرﻫﺎي دﻧﯿﺎ، ﻧﺎﻫﻤﺨﻮاﻧﯽ روﻧﺪ ﺗﻬﯿﻪ و ﺗﻮﻟﯿﺪ اﻏﺬﯾﻪ و اﺷﺮﺑﻪ ﺟﻬﺎﻧﮕﺮدان ﺑﺎ ﻗﻮاﻧﯿﻦ دﯾﻨﯽ در ﺑﺴﯿﺎري از ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺟﻬﺎن، ﻧﺎﺳﺎزﮔﺎري ﻧﺴﺒﯽ ﻣﻘﺮرات ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎ، ﻣﻮﺳﺴﺎت، ﺷﺮﮐﺖﻫﺎ و ﺳﺎﻣﺎﻧﻪﻫﺎي ﺗﺮاﺑﺮي ﻣﻠﯽ و ﺑﯿﻦاﻟﻤﻠﻠﯽ دﻧﯿﺎ ﺑﺎ اﺣﮑﺎم ﺷﺮﻋﯽ، ﻋﺪم ﻫﻤﮕﺮاﯾﯽ ﻧﺴﺒﯽ ﺷﯿﻮهﻫﺎي ﺗﻮﻟﯿﺪ ﭘﻮﺷﺎك ﺑﺎ ﺗﻌﺎﻟﯿﻢ دﯾﻨﯽ در ﺷﻤﺎر ﺑﻪ ﻧﺴﺒﺖ اﻓﺰوﻧﯽ از ﮐﺸﻮرﻫﺎ و ﺑﺴﯿﺎري دﯾﮕﺮ از اﯾﻦ دﺳﺖ ﻣﻮارد را ﻣﯽﺗﻮان ﻧﺎم ﺑﺮد، ﮔﺮدﺷﮕﺮان ﻣﺴﻠﻤﺎن و ﺑﻪ وﯾﮋه ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن ﻣﻮﻣﻦ ﭘﺎﯾﺒﻨﺪ ﺑﻪ ﻗﻮاﻋﺪ اﺳﻼﻣﯽ را ﺑﺎ دﺷﻮاريﻫﺎي اﻓﺰون و ﭼﺎﻟﺶﻫﺎي ﻣﺘﻌﺪدي روﺑﺮو ﻣﯽﺳﺎزد و ﭘﯿﺮو آن ﺧﻮاه ﻧﺎﺧﻮاه ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺎﻧﻌﯽ ﺟﺪي در ﺑﺮاﺑﺮ رﺷﺪ ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﻋﻤﻞ ﻣﯽﻧﻤﺎﯾﺪ .اﯾﻦ ﻣﻬﻢ در ﺣﺎﻟﯽ رخ ﻣﯽﻧﻤﺎﯾﺎﻧﺪ ﮐﻪ در ﻣﻨﺎﺑﻊ اﺳﻼﻣﯽ و ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﺑﺴﯿﺎري از آﯾﺎت ﻗﺮان ﮐﺮﯾﻢ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ اﺣﺎدﯾﺚ و رواﯾﺎت ﯾﺎدﺷﺪه از ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺑﺰرﮔﻮار اﺳﻼم، ﺣﻀﺮت ﻣﺤﻤﺪ(ص) و ائمه معصومین ﺑﻪ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن ﺳﻔﺎرشﻫﺎي ﻣﻮﮐﺪ ﺷﺪه اﺳﺖ ﺳﻔﺮ ﮐﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ واﺳﻄﻪ آن ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ ﺷﺘﺎب ﺑﺨﺸﯿﺪن ﺑﻪ ﺳﯿﺮ ﺗﮑﺎﻣﻞ ﻣﻌﺮﻓﺘﯽ ﺧﻮﯾﺶ و ﯾﺎ ﻫﻤﺎن ﺧﺪاﺷﻨﺎﺳﯽ، ﺑﻪ ﺧﻮدﺳﺎزي ﺑﭙﺮدازﻧﺪ و از اﯾﻦ رﻫﮕﺬر ﺑﺮ ﻇﺮﻓﯿﺖﻫﺎي ﻣﻌﻨﻮي و ﺗﻮان روﺣﯽ و رواﻧﯽ ﺧﻮد ﺑﯿﻔﺰاﯾﻨﺪ . ﻧﻈﺮ ﺑﻪ ﻣﻮارد ﯾﺎدﺷﺪه ﺑﺮﺧﯽ از ﻧﻈﺮﯾﻪﭘﺮدازان ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي در ﭘﯽ آن ﺑﺮآﻣﺪﻧﺪ ﺗﺎ راﻫﮑﺎرﻫﺎﯾﯽ ﺑﺮاي رﻓﻊ اﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﯿﺎﺑﻨﺪ .ﻃﺮح ﻣﺒﺤﺜﯽ ﻧﻮﯾﻦ در داﻧﺶ و ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺑﺎ ﻋﻨﻮان ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل، ﺑﺮآﯾﻨﺪ ﻫﻤﻪ ﮐﻨﮑﺎشﻫﺎﯾﯽ ﺑﻮد ﮐﻪ در اﯾﻦ زﻣﯿﻨﻪ ﺻﻮرت ﭘﺬﯾﺮﻓﺖ و ﺑﻪ ﺗﻘﺮﯾﺐ درﮐﺸﻮرﻫﺎي ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن و ﺳﺮزﻣﯿﻦﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﻮرد اﺳﺘﻘﺒﺎل ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺖ .ﺣﺘﯽ ﺑﺮﺧﯽ از ﮐﺸﻮرﻫﺎي اﺳﻼﻣﯽ ﭼﻮن ﻣﺎﻟﺰي و ﺗﺮﮐﯿﻪ ﺑﺎ ﮔﺎم ﻧﻬﺎدن در ﺟﻬﺖ ﺗﺪارك زﯾﺮﺳﺎﺧﺖﻫﺎي ﻻزم ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل ﯾﺎراي آن ﯾﺎﻓﺘﻨﺪ در اﻧﺪكزﻣﺎﻧﯽ ﺧﻮد را ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﭘﯿﺸﮕﺎﻣﺎن و ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ اﺟﺮاﮐﻨﻨﺪﮔﺎن اﯾﻦ ﻃﺮح ﻣﻌﺮﻓﯽ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ .ﺑﺎ ﺗﻤﺎم اﯾﻦ اوﺻﺎف، آﻧﭽﻪ روﺷﻦ اﺳﺖ، ﻣﺒﺤﺚ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل اﮔﺮﭼﻪ از ﺳﻮي ﮔﺮوﻫﯽ از ﻣﻮﺳﺴﺎت، ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎ و ﺷﺮﮐﺖﻫﺎي ﻣﺮﺗﺒﻂ و ﯾﺎ واﺑﺴﺘﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي دﻧﯿﺎ ﺑﻪ اﺟﺮا ﮔﺬاﺷﺘﻪ ﺷﺪ و در ﺑﺴﯿﺎري ﻣﻮاﻗﻊ ﺑﺎزدﻫﯽ ﻣﺎﻟﯽ ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ را ﻧﯿﺰ ﺑﺮاي آنﻫﺎ ﺑﺮﻗﺮار داﺷﺖ، اﻣﺎ ﭼﻨﺪان ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ و ﺷﺎﯾﺪ ﻧﺘﻮاﻧﺴﺖ ﺑﺮ دﺷﻮاريﻫﺎي ﭘﯿﺶ روي ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن دوﺳﺘﺪار ﺳﻔﺮ و ﮔﺮدش ﻓﺎﺋﻖ آﯾﺪ و آﻧﺎن را از اﯾﻦ ﺣﯿﺚ آﺳﻮدهﺧﺎﻃﺮ، ﻣﻄﻤﺌﻦ و رﻫﺎ از واﻫﻤﻪ ﺳﺎزد ﮐﻪ در ﺳﻔﺮﻫﺎي ﺧﻮﯾﺶ ﻫﯿﭽﮕﺎه ﻧﺎﮔﺰﯾﺮ از آن ﻧﺨﻮاﻫﻨﺪ ﺷﺪ ﮐﻪ ﻗﻮاﻧﯿﻦ اﺳﻼﻣﯽ را ﻣﺮاﻋﺎت ﻧﻨﻤﺎﯾﻨﺪ . آﻧﭽﻪ ﺳﺒﺐ ﺷﺪ اﺟﺮاي ﻃﺮح ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل ﭼﻨﺪان ﮐﺎرآﻣﺪ ﺟﻠﻮه ﻧﮑﻨﺪ و ﻧﺘﻮاﻧﺪ ﭼﻮﻧﺎن ﺑﺮﻃﺮفﮐﻨﻨﺪه ﮐﺎﻣﻞ ﻣﺸﮑﻼت و ﭘﺎﺳﺨﯽ ﺑﻪ ﻧﯿﺎزﻫﺎي ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎن ﺧﻮد را ﺑﻨﻤﺎﯾﺎﻧﺪ را ﻣﯽﺗﻮان ﺑﻪ ﺳﺒﺐ ﻧﺎﮐﺎﻓﯽ ﺑﻮدن دادهﻫﺎي ﻧﻈﺮي و ﻋﺪم ﺟﺎﻣﻌﯿﺖ ﻣﻄﺎﻟﺐ آن ﭘﻨﺪاﺷﺖ .زﯾﺮا ﺑﺮاﺳﺎس آﻧﭽﻪ ﭘﺮوژهﻫﺎي ﻋﻤﻠﯿﺎﺗﯽ و اﺟﺮاﯾﯽ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل آﺷﮑﺎر ﻣﯽدارﻧﺪ، ﺑﻦﻣﺎﯾﻪ اﺻﻠﯽ ﺑﻪ ﺗﻘﺮﯾﺐ ﺗﻤﺎﻣﯽ آنﻫﺎ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﺣﮑﺎم اﺳﻼﻣﯽ ﻣﻮﺟﻮد در زﻣﯿﻨﻪ ﺧﻮردﻧﯽﻫﺎ و آﺷﺎﻣﯿﺪﻧﯽﻫﺎ اﺳﺘﻮاري ﯾﺎﻓﺘﻪ و در ﺳﺎﺧﺘﺎر آنﻫﺎ ﺑﻪ دﯾﮕﺮ اﺣﮑﺎم اﺳﻼﻣﯽ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﻣﺒﺎﺣﺚ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﻋﻨﺎﯾﺖ ﭼﻨﺪاﻧﯽ ﻣﺒﺬول ﻧﺸﺪه و ﺑﻪ ﻋﺒﺎرﺗﯽ ﭘﯽ و ﺑﻨﯿﺎد آن دﺳﺖﮐﻢ از اﺣﮑﺎﻣﯽ اﯾﻦ ﭼﻨﯿﻨﯽ ﺗﻬﯽ اﺳﺖ .از اﯾﻦ ﮔﻮﻧﻪ اﺣﮑﺎم ﻣﯽﺗﻮان ﺑﻪ اﺣﮑﺎم ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﭘﻮﺷﺎك، ﭘﻮﺷﺶ، آداب ﺳﻔﺮ، ﺣﺮﯾﻢ ﺧﺎﻧﻮاده، اﺣﺘﺮام زن، اﺧﻼق ﺳﻔﺮ، رﺳﻮم ﻣﻬﻤﺎنﻧﻮازي، ﺷﺮاﯾﻂ ﻧﻤﺎز در ﺳﻔﺮ و ...اﺷﺎره ﮐﺮد. ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ آﻧﭽﻪ ﺗﺎ ﺑﻪ اﮐﻨﻮن ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪ ﺑﻪ راﺣﺘﯽ ﻣﯽﺗﻮان اذﻋﺎن داﺷﺖ ﺗﺪوﯾﻦ ﻃﺮﺣﯽ ﺟﺎﻣﻊ و اﺳﺘﺎﻧﺪارد درﺑﺎره ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل اﻣﺮي ﺿﺮوري اﺳﺖ .ﺑﺎ وﺟﻮد اﯾﻦ، اﻧﺪﮐﯽ دﻗﺖ و ﺗﻌﻤﻖ در اﯾﻦزﻣﯿﻨﻪ روﺷﻦ ﻣﯽدارد ﮐﻪ ﺟﺪا از ﻣﻮارد ﭘﯿﺶﮔﻔﺘﻪ ﻣﻮارد دﯾﮕﺮي ﻧﯿﺰ وﺟﻮد دارد ﮐﻪ ﺑﺮ ﺿﺮورت و اﻟﺰام اﻧﺠﺎم اﯾﻦ ﻣﻬﻢ ﮔﻮاﻫﯽ ﻣﯽدﻫﻨﺪ . ﺟﺎﯾﮕﺎه رﻓﯿﻊ اﯾﺮان اﺳﻼﻣﯽ در ﺗﺎرﯾﺦ ﺗﻤﺪن اﺳﻼم و ﻧﻘﺶ ارزﻧﺪه و ﺑﺮﺟﺴﺘﻪاي ﮐﻪ اﯾﺮاﻧﯿﺎن در ﻃﻮل ﺗﺎرﯾﺦ اﺳﻼم در ﺟﻬﺖ ﭘﯿﺸﺒﺮد ﻓﺮﻫﻨﮓ و ﺗﻤﺪن اﺳﻼﻣﯽ اﯾﻔﺎ ﻧﻤﻮدهاﻧﺪ، ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ ﻣﺮاﺗﺐ اﻫﻤﯿﺘﯽ ﮐﻪ اﻣﺮوزه اﯾﺮان در ﺟﻬﺎن ﯾﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻇﺮﻓﯿﺖﻫﺎي ﺑﺎﻟﻘﻮه اﯾﺮان و ﺿﺮوري ﺑﻮدن ﺗﺒﺪﯾﻞ آن ﻇﺮﻓﯿﺖﻫﺎ ﺑﻪ ﺑﺎﻟﻔﻌﻞ ﺑﺮاي ﺣﻀﻮر ﺗﺎﺛﯿﺮﮔﺬار در ﻋﺮﺻﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺧﻮد ﻧﺎﻇﺮ ﺑﺪﯾﻦ ﻣﻨﻈﻮر اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯽﺑﺎﯾﺪ ﻃﺮﺣﯽ ﺟﺎﻣﻊ ﺑﺮاي ،... ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل ﻣﺪون ﮔﺮدد .ﺷﺎﯾﺎن ﺗﻮﺟﻪ اﺳﺖ، ﻓﺮاواﻧﯽ ﺟﺎذﺑﻪﻫﺎي ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ، ﺗﺎرﯾﺨﯽ، ﻃﺒﯿﻌﯽ، ﻣﺬﻫﺒﯽ ﮐﻪ اﯾﺮان را ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﻣﻘﺼﺪي آرﻣﺎﻧﯽ و ﺧﻮﺷﺎﯾﻨﺪ ﺑﺮاي ﺟﻬﺎﻧﮕﺮدان ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ ﻣﻌﺮﻓﯽ دارد و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻋﻄﻒ ﺗﻮﺟﻪ ﺳﺮان ﻧﻈﺎم ﺟﻤﻬﻮري اﺳﻼﻣﯽ و ﺑﻪوﯾﮋه ﻣﻘﺎم ﻣﻌﻈﻢ رﻫﺒﺮي و رﯾﺎﺳﺖ ﻣﺤﺘﺮم ﺟﻤﻬﻮري اﺳﻼﻣﯽ اﯾﺮان و ﺳﺎﯾﺮ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﻦ ﻧﻈﺎم ﺑﻪ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﮐﻪ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺑﺎرز آن را در ﺳﻨﺪ ﭼﺸﻢاﻧﺪازه ﺑﯿﺴﺖﺳﺎﻟﻪ ﮐﺸﻮر و ﻫﺪف ﻗﺮار دادن ﺟﺬب دﺳﺖﮐﻢ ﺑﯿﺴﺖ ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺟﻬﺎﻧﮕﺮد ﻣﯽﺗﻮان دﯾﺪ، ﻧﺸﺎﻧﯽ ﺑﺮ درﺳﺘﯽ ﺑﺎور ﯾﺎدﺷﺪه اﺳﺖ . اﻓﺰون ﺑﺮاﯾﻦ، ﻧﺒﺎﯾﺪ ﻓﺮاﻣﻮش داﺷﺖ ﮐﻪ ﺑﺮاﺑﺮ ﺑﺎ آﻧﭽﻪ ﭘﮋوﻫﺶﻫﺎ، ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت و آﻣﺎرﻫﺎي ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ، داﻧﺸﮕﺎهﻫﺎي ﻣﻌﺘﺒﺮ و ﻣﻮﺳﺴﺎت ﻋﻠﻤﯽ ﻫﻮﯾﺪا داﺷﺘﻪاﻧﺪ ﺟﻤﻬﻮري اﺳﻼﻣﯽ اﯾﺮان ﺗﻮان ﺑﺎﻟﻘﻮه آن را دارد ﮐﻪ ﺑﺎ اﻧﺪﮐﯽ ﺗﻮﺟﻪ و ﺑﺬل ﻋﻨﺎﯾﺖ ﻻزم ﮔﻮي ﺳﺒﻘﺖ را در زﻣﯿﻨﻪ ﺟﺬب ﮔﺮدﺷﮕﺮ از دﯾﮕﺮ ﮐﺸﻮرﻫﺎ ﺑﺮﺑﺎﯾﺪ . ﭘﻮﯾﺎﯾﯽ ﻓﻘﻪ ﺷﯿﻌﯽ، اﺳﺘﻘﺮار ﻧﻈﺎم ﻣﻘﺪس ﺟﻤﻬﻮري اﺳﻼﻣﯽ در اﯾﺮان و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻧﻘﺶ ﺗﺎرﯾﺨﯽ دﯾﺮﯾﻦ و ﻣﻮﺛﺮ اﯾﺮاﻧﯿﺎن در ﺑﺮﭘﺎ داﺷﺘﻦ ﻧﻈﺎم ﻓﮑﺮي اﺳﻼﻣﯽ و ﭘﯿﺸﺘﺎزي آﻧﺎن در ﺑﺎزﺗﻮﻟﯿﺪ اﻧﺪﯾﺸﻪ و داﻧﺶ در ﺣﻮزهﻫﺎي ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ﮐﻪ ﺣﻀﻮر ﺗﺎرﯾﺨﯽ ﻧﺎم-آوراﻧﯽ ﭼﻮن اﺑﻮﻋﻠﯽ ﺳﯿﻨﺎ، زﮐﺮﯾﺎي رازي، اﺑﻮﻧﺼﺮ ﻓﺎراﺑﯽ، ﺧﻮارزﻣﯽ، اﺑﻮاﻟﻮﻓﺎ ﺑﻮزﺟﺎﻧﯽ، ﻏﯿﺎث اﻟﺪﯾﻦ ﺟﻤﺸﯿﺪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ، اﺑﻮرﯾﺤﺎن ﺑﯿﺮوﻧﯽ، ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ ﺟﺮﯾﺮ ﻃﺒﺮي، ﻋﻼﻣﻪ ﺣﻠﯽ، ﺧﻮاﺟﻪ ﻧﺼﯿﺮاﻟﺪﯾﻦ ﻃﻮﺳﯽ، ﻗﻄﺐااﻟﺪﯾﻦ ﺷﯿﺮازي، اﺑﻮﺟﻌﻔﺮ ﻃﻮﺳﯽ، ﺷﯿﺦ ﻣﻔﯿﺪ، ﻣﻼﺻﺪرا، ﺷﻬﺎب اﻟﺪﯾﻦ ﺳﻬﺮوردي و دهﻫﺎ و ﭼﻪ ﺑﺴﺎ ﺻﺪﻫﺎ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻋﻠﻤﯽ- ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ دﯾﮕﺮ ﻣﻮﯾﺪ آن اﺳﺖ، ﻧﯿﺰ ﺧﻮد ﻋﺎﻣﻠﯽ ﺗﻌﯿﯿﻦﮐﻨﻨﺪه و ﻣﺸﻮق ﺑﺮ آن ﻣﻬﻢ ﺑﻮده ﮐﻪ ﺗﺪوﯾﻦ ﻃﺮﺣﯽ ﺟﺎﻣﻊ در زﻣﯿﻨﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮي ﺣﻼل از ﺳﻮي اﻧﺪﯾﺸﻤﻨﺪان اﯾﺮاﻧﯽ و تلاش برای اجرای درست آن اﻣﺮي ﺑﻪﺟﺎ و ﺿﺮوري اﺳﺖ .

  بازرسی

  شرکت هایی که متقاضی دریافت گواهی نامه بین المللی استاندارد حلال میباشند باید پس از تکمیل فرم های پیوست و ارسال آن به این موسسه جهت بازرسی و ارزیابی شرکت خود اعلام درخواست نمایید.

  برخی از اخبار سیتی وان

  • موسسه سیتی وان میزبان هیات دانشگاه قفقاز گرجستان
   12 اسفند 1395

   موسسه سیتی وان میزبان هیات دانشگاه قفقاز گرجستان

   موسسه بین المللی توسعه و تحقیق گردشگری با علایق ویژه در حدفاصل روزهای دوم الی پنجم اسفندماه افتخار آن را داشت که میزبان هیاتی بیست و سه نفره از مدیران، استادان و کارکنان دانشگاه قفقاز گرجستان باشد. دانشگاهی که از مدتی پیش با عقد تفاهم نامه همکاری با موسسه سیتی وان عهده دار امر نمایندگی موسسه در کشور گرجستان شده است.

   گفتنی است، در جریان سفر این هیات که به سرپرستی پروفسور کاخا شنگلیا، رئیس دانشگاه قفقاز و رئیس منتخب اتحادیه جهانی روسای دانشگاه ها به ایران آمدند و از مناطق توریستی شهرهای تهران و کاشان دیدار به عمل آوردند، مذاکرات و گفتگوهایی نیز مابین مدیران ارشد موسسه و اعضای ارشد هیات برای پیشبرد بهتر اهداف موسسه در کشور گرجستان انجام پذیرفت.

   اطلاعات بیشتر

  • بازدید سفیر گرجستان در جمهوری اسلامی ایران از سیتی وان
   12 اسفند 1395

   بازدید سفیر گرجستان در جمهوری اسلامی ایران از سیتی وان

   آقای یوسپ چاخواشویلی سفیر گرجستان در جمهوری اسلامی ایران به همراه آقایان روبن مورگاشیا، کنسول سفارت گرجستان و ماموکا کوراسبدیانی رایزن فرهنگی سفارت گرجستان در تاریخ 3/12/1395 در موسسه بین المللی توسعه و تحقیق گردشگری با علایق ویژه حضور یافتند و با مدیران ارشد سیتی وان به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

   در این دیدار سفیر گرجستان با اشاره به روابط تاریخی و همبستگی دیرین دو کشور گرجستان و جمهوری اسلامی ایران، از تلاش-های مدیران سیتی وان در جهت رشد و اعتلای دانش و صنعت گردشگری تقدیر نمود و آمادگی سفارت گرجستان برای فراهم آوردن زمینه های لازم در جهت رشد و توسعه همکاری های دوسویه را در این زمینه اعلان داشت.

   مدیران سیتی وان نیز با عرض خوشامد و سپاس نسبت به سفیر گرجستان و هیات همراه، حسن نظر و نیک اندیشی ایشان را موجب بسی افتخار برشمرده و ضمن اشاره به عقد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه قفقاز و محول نمودن وظیفه نمایندگی موسسه سیتی وان در گرجستان به دانشگاه یادشده، ابراز داشتند که با برنامه ریزی دقیق علمی تلاش خواهند داشت از طریق دانش و صنعت گردشگری، روابط صمیمانه دو ملت ایران و گرجستان را بیش از پیش استواری بخشند.

   اطلاعات بیشتر

  • دوره آموزشی هتل های هوشمند و مدیریت هتل برگزار شد.
   12 اسفند 1395

   دوره آموزشی هتل های هوشمند و مدیریت هتل برگزار شد.

   دوره آموزشی کوتاه مدت هتل های هوشمند و مدیریت هتل از سوی موسسه بین المللی توسعه و تحقیق گردشگری با علایق ویژه و با همکاری دانشگاه قفقاز گرجستان، دانشگاه عدالت و اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در روز چهارشنبه 4/12/1395 در سالن اجتماعات اتحادیه مذکور برگزار گردید.

   در این دوره که با شرکت نزدیک به 90 نفر از مدیران ارشد هتل های استان تهران برگزار شد، پروفسور کاخا شنگلیا، رئیس دانشگاه قفقاز و رئیس منتخب اتحادیه جهانی روسای دانشگاه ها(IUAP) و خانم دکتر تامار آخال بدیشیویلی، استاد گردشگری دانشگاه قفقاز عهده دار امر تدریس بودند.

   گفتنی است، در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر بین المللی منقش به نشان های موسسه، دانشگاه قفقاز و دانشگاه عدالت و همچنین مهر و امضای مسوولان موسسه و دانشگاه قفقاز اعطا گردید.

   اطلاعات بیشتر

  • سفبر هیات دانشگاه قفقاز گرجستان به شهر تاریخی کاشان
   12 اسفند 1395

   سفبر هیات دانشگاه قفقاز گرجستان به شهر تاریخی کاشان

   هیات 23نفره دانشگاه قفقاز گرجستان که به دعوت موسسه بین¬المللی توسعه و تحقیق گردشگری با علایق ویژه به ایران آمده بودند، در روز پنج¬شنبه 5/12/1395 با برنامه ریزی مدیران موسسه و همراهی تنی چند از آنان به شهر تاریخی کاشان سفر نمودند.

   در این سفر، هیات دانشگاه قفقاز جدا از گردش در سطح شهر و خرید سوغات و رهاورد از مناطق تاریخی شهر چون باغ فین، خانه بروجردی¬های، خانه طباطبایی¬ها و ... نیز بازدید به عمل آوردند و جلوه¬هایی از فرهنگ و تمدن کهن ایران را از نزدیک مشاهده کردند.

   اطلاعات بیشتر

  • برگزاری دوره آموزشی بین المللی کوتاه مدت هتل های هوشمند و مدیریت هتل.
   12 اسفند 1395

   برگزاری دوره آموزشی بین المللی کوتاه مدت هتل های هوشمند و مدیریت هتل.

   موسسه بین المللی توسعه و تحقیق گردشگری با علایق ویژه با همکاری اتحادیه هتل و هتل آپارتماهای استان تهران اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی بین المللی کوتاه مدت بصورت رایگان مینماید.
   مدت:4 ساعت
   ساعت:9 الی 13
   تاریخ اجراء چهارشنبه مورخ 04/12/1395
   محل برگزاری دوره : میدان هفت تیر ، میدان بهار شیراز ، شماره 141 سالن آمفی تِئاتر اتحادیه هتلداران
   مدرسین دوره : پروفسور کاخا شنگلیا (رئیس دانشگاه قفقاز و رئیس منتخب اتحادیه روسای دانشگاه های جهان) و سرکار خانم دکتر تامار آخال بدشویلی (استاد گردشگری دانشگاه قفقاز)
   مدرک : گواهینامه معتبر بین المللی به زبان انگلیسی

   اطلاعات بیشتر

  • شرکت در نمایشگاه اکسپو اسپانیا
   11 بهمن 1395

   شرکت در نمایشگاه اکسپو اسپانیا

   امروزه توسعه انواع گردشگری از مهم ترین موضوعات تحقیق در گستره علم جغرافیای انسانی است؛ زیرا صنعت گردشگری از یك سو تنوع  گسترده ای دارد و از سویی دیگر می تواند آثار مثبت عمیقی را در ابعاد مادی و معنوی زندگی انسان و فضاهای جغرافیایی داشته باشد. در كنار ساختارهای مدیریتی و پیش نیازهای كالبدی و ماديِ لازم برای توسعه گردشگری، یكی از مهم ترین عواملی كه می تواند آثار مثبت و منفی را بر توسعه گردشگری در یك كشور بگذارد، الگوی ناظر بر نظام گردشگری آن كشور است. گردشگری حلال؛ الگویی رفتاری- عملكردی می باشد كه ارزیابی تاثیرات آن بر انواع گردشگری كشور ایران، هدف تحقیق حاضر می باشد. ماهیت تحقیق بنیادی بوده و از نوع توصیفی- تحلیلی می باشد. روش گردآوری داده ها؛ پیمایشی با استفاده از ابزار پرسشنامه خبره می باشد.. یافته های پژوهش گویا است كه الگوی گردشگری حلال می تواند بر توسعه، كارایی و اثربخشی هر یك انواع گردشگری كشور تاثیرات متفاوتی بگذارد، بگونه ای كه برای برخی از انواع گردشگری به عنوان محرك و مشوق توسعه و برای برخی دیگر به عنوان مانع عمل می كند. نتایج تحقیق نشان می دهد كه الگوی حلال می تواند منجر به توسعه برخی از انواع گردشگری مانند گردشگری مذهبی، فرهنگی، تاریخی، پزشكی و اكوتوریسم و ... شود.

   اطلاعات بیشتر

   خبرنامه ی سیتی وان

   با عضویت در خبرنامه ی ستی وان می توانید از آخرین اخبار، مقالات و اطلاعیه های سیتی وان مطلع شوید.